Mt Kenya, 1963, by Simon Norfolk, UK

Maailma suurimal fotokonkursil Sony World Photography Awards 2015 kuulutati välja peaauhindade võitjad

Mt Kenya, 1963, by Simon Norfolk, UK
Mt Kenya, 1963, by Simon Norfolk, UK

 

· Tiitli L’Iris d’Or / Aasta fotograaf ja auhinna 25 000 USA dollarit võitis Ameerika fotograaf John Moore
· Avatud kategoorias sai aasta fotograafi tiitli ja auhinna 5000 USA dollarit Saksa fotograaf Armin Appel
· Elliott Erwitt sai auhinna erakordse panuse eest fotograafiasse
· Võidutöid ja auhinnakandidaatide fotosid saab näha 24. aprillist 10. maini Londonis Somerset House’is
· Fotod on saadaval aadressil press.worldphoto.org või Image.net

Maailma suurima fotokonkursi žürii andis täna Ameerika fotograafile John Moore’ile tiitli 2015. aasta Sony World Photography Awards L’Iris d’Or / professionaalide kategooria aasta fotograaf.
Võidutöö „Ebola kriis rõhub Libeeria pealinna” („Ebola Crisis Overwhelms Liberian Capital”) on rabav pildiseeria, mis annab sellest inimtragöödiast põhjaliku ülevaate. Agentuuri Getty Images peafotograafi ja erikorrespondenti Moore’i tunnustatakse üle maailma piltide eest, mis avalikustasid varakult Libeeria pealinnas Monrovias toimunud Ebola epideemia ulatuse ja selle surmava haiguse epitsentri.
Moore’i põhitöökoht asub New Yorgis ja ta on pildistanud rohkem kui 70 riigis. Ta on saanud Robert Capa kuldmedali, aasta fotograafi tiitli nii konkursil Pictures of the Year International kui ka organisatsioonilt National Press Photographers Association ja teda on neli korda tunnustanud organisatsioon World Press Photo. Fotograafile anti auhind koos 25 000 USA dollari ja Sony uusima fotovarustusega üle auhinnagalal Londonis.
Kohtunikud, kelleks olid Hiina uudiste agentuuri Xinhua fotograafiaosakonna asedirektor Xingxin Guo, Suurbritannia fotograaf Jocelyn Bain Hogg ja Saksa veebi-nädalalehe Spiegel Online asedirektor Oliver Schmitt, ütlesid ühises avalduses töö kohta järgmist: „John Moore’i fotod sellest kriisist näitavad selgelt, kui julmalt hävitas see nähtamatu vaenlane inimeste igapäevaelusid. Kuid kiitust väärib see meelsus, mis oli temas sellise õudusega vastamisi seistes. Tema pildid on personaalsed ja lugupidavad ning need liigutavad meid neis oleva julguse ja ajakirjandusliku ausameelsusega. Sellist olukorda ära kasutavate ning toimuvat südamlikkuse, kaastunde ja mõistvusega edasi andvate piltide vahel jookseb õhuke ja keeruline piir, mille fotograaf on saavutanud eksimatu oskusega. Ühendage see võimega tunda ära hingeminevaid kompositsioone ja veenvaid visuaalseid jutustusi ning heast dokumentaalfotograafiast saab suurepärane.”
Kaheksandat aastat järjest toimuv Sony World Photography Awards esitleb igal aastal maailma parimaid tänapäevaseid fotosid mitmes eri žanris. Erinevate oskustega fotograafidele mõeldud tasuta konkurss on fotograafiavaldkonnas autoriteetne ja meelitab ligi nii esiletõusvaid talente kui ka professionaalseid kunstnikke.
Konkursi rahvusvahelised žüriid koosnevad fotograafiavaldkonna asjatundjatest ning võistlus pakub suurepäraseid võimalusi enda tutvustamiseks ja usaldusväärsuse suurendamiseks, samuti avaldatakse tunnustust nii võitjatele kui ka auhinnakandidaatidele. 2015. aasta auhindadele kandideeris rekordiline arv osavõtjaid, kokku esitati 183 737 pilti 177 riigist, mis kinnitab konkursi positsiooni maailma suurima fotograafiavõistlusena.
PROFESSIONAALIDE KATEGOORIA VÕITJAD JA FINALISTID
Täna kuulutati välja ka kolmeteistkümne professionaalide kategooria võitjad ning teise ja kolmanda koha saanud fotograafid.
Võidutööd, mis on pärit maailma eri paikadest ja millel on jäädvustatud palju erinevaid teemasid, näitavad oma žanris tänapäeva fotograafia parimaid külgi. Võitjad on järgmised:
Arhitektuur – võitja – Cosmin Bumbut, Rumeenia
2. koht – Massimo Siragusa, Itaalia
3. koht – Vadim Sivak, Ukraina
Kunst ja kultuur – võitja – Aristide Economopoulos, USA
2. koht – Alessandra Bello, Itaalia
3. koht – Rich Wiles, Suurbritannia (elab Palestiinas)
Kampaania – võitja – Sebastian Gil Miranda, Prantsusmaa (elab Argentinas)
2. koht – Jonathan Syer, Suurbritannia
3. koht – Eduardo Leal, Portugal (elab Suurbritannias)
Kontseptuaalne – Rahul Talukder, Bangladesh
2. koht – Daesung Lee, Lõuna-Korea (elab Prantsusmaal)
3. koht – Alejandro Almaraz, Argentina
Tänapäeva probleemid – Scott Typaldos, Šveits
2. koht – Corentin Fohlen, Prantsusmaa
3. koht – Annalisa Natali Murri, Itaalia
Ajakohased sündmused – John Moore, USA
2. koht – Valery Melnikov, Venemaa
3. koht – Herman Verwey, Lõuna-Aafrika
Maastik – Simon Norfolk, Suurbritannia
2. koht – Peng-Chun Yen, Taiwan
3. koht – Giulio di Sturco, Itaalia
Eluviis – Li Fan, Hiina
2. koht – Dovile Dagiene, Leedu
3. koht – Ramil Gilvanov, Venemaa
Inimesed – Giovanni Troilo, Itaalia
2. koht – Johan Bavman, Rootsi
3. koht – Liza Van der Stock, Belgia
Portree – Ruben Salgado Escudero, Hispaania (elab Birmas)
2. koht – Dougie Wallace, Suurbritannia
3. koht – Jens Juul, Taani
Sport – Riccardo Bonomi, Itaalia
2. koht – Irina Dainakova, Valgevene
3. koht – Jonathan Yeap Chin Tiong, Singapur
Vaikelu – Donald Weber, Kanada
2. koht – Peter Franck, Saksamaa
3. koht – Mong-Yong Sim, Malaisia (elab Taiwanis)
AVATUD KATEGOORIA AASTA FOTOGRAAF
Saksa amatöörfotograaf Armin Appel nimetati avatud kategoorias aasta fotograafiks ja ta sai foto „Koolihoov” („Schoolyard”) eest auhinnaks 5000 dollarit. Ligi 80 000 avatud kategooriasse esitatud foto seast välja valitud foto jäädvustas Appel tiibvarjuga lennates. Fotol on näha Saksamaa linna Biberach an der Riss kaunist maastikku. Pilt sai üheksa teise avatud kategooria võitjate hulgas (kes kuulutati välja 31. märtsil) üldise kiituse osaliseks. Avatud kategoorias oli kohtunikeks World Photography Organisation’i ekspertide komisjon, mille eesotsas oli organisatsiooni United Photo Industries (USA) loovdirektor Sam Barzilay.
ERAKORDNE PANUS FOTOGRAAFIASSE – ELLIOTT ERWITT
Kuulus Magnumi fotograaf Elliott Erwitt sai auhinna erakordse panuse eest fotograafiasse.
Fotograafi tuntakse üle maailma tema siiraste ja tihtilugu irooniliste mustvalgete fotode poolest, millel on jäädvustatud igapäevaelu. Auhind tunnustab Erwitti kui tagasihoidlikku professionaali, kelle töö- ja isiklikke fotosid iseloomustab kergelt pilkav ning teravmeelne visuaalne meisterlikkus.
Konkursi Sony World Photography Awards näitusel Londonis Somerset House’is saab näha personaalset väljapanekut, mis koosneb Erwitti kõige tuntumatest ja ka vähem tuntud fotodest, mille ta on jäädvustanud oma 60-aastase karjääri jooksul.
Selle auhinna on varem saanud fotograafid Mary Ellen Mark, William Eggleston, Eve Arnold, Bruce Davidson, Marc Riboud, William Klein ja Phil Stern.
AASTA NOOR FOTOGRAAF
Aasta noore fotograafi tiitli sai 19-aastane õpilane Yong Lin Tan Malaisiast. Noorte kategooria on avatud fotograafidele vanuses 19 aastat ja nooremad ning selles hinnatakse üht pilti. Olustikku kajastava võidupildi jäädvustas Yong Lin Tan Malaisias Kedahis oma vanaema maja taga oleval kitsal tänaval. See valiti välja kolme noorte kategooria võitja hulgast, kes kuulutati välja 31. märtsil. Noortekonkursile esitati kokku 6675 fotot.
AASTA FOTOGRAAFIAÜLIÕPILANE
Aasta fotograafiaüliõpilase tiitli võitis Peterburi Riikliku Polütehnilise Instituudi üliõpilane Svetlana Blagodareva, kes valiti välja kümne auhinnakandidaadi seast üle terve maailma. Tema sai auhinnaks on 35 000 euro väärtuses Sony fotovarustust oma ülikoolile. Tudengite programm Student Focus on üks maailma suurimaid rahvusvahelisi programme fotograafiaüliõpilastele, mis teeb koostööd 230 asutusega kuuel kontinendil.
NÄITUS JA RAAMAT
Võidutöid ja auhinnakandidaatide pilte saab näha 24. aprillist 10. maini Londonis Somerset House’is, kus on üleval ka Elliott Erwitti näitus. Samal ajal saab näha ka külalisnäitust #FutureofCities – see on sotsiaalne dokumentaalfotograafia projekt, mis uurib rahvastiku liikumist suurlinnadesse. Näitust esitlevad Sony programm Global Imaging Ambassors ja agentuur Panos Pictures. Peale selle saavad näituse külastajad esimest korda osta veebisaidi theprintspace http://www.theprintspace.co.uk kaudu näitusel olevate fotode väljatrükke.
Näitusega kaasneb raamat, mis sisaldab võidutöid ja auhinnakandidaatide valitud pilte. Raamatu saab osta aadressilt www.worldphoto.org

 

Untitled, from the series Molotov Cocktail, by Donald Weber, Canada
Untitled, from the series Molotov Cocktail, by Donald Weber, Canada