La Grande Windows Phone 7 ülevaade

httpv://www.youtube.com/watch?v=VHkPiU9YAQk

Windows Phone 7’me kohta olen ma ise käinud rääkimas seminaridel, ma olen paljusid teisi kuulanud, mul endal on mõnda aega Windows Phone 7 taskus olnud ja üleüldse paistavad ka teised tegelased nii Tehnokrattist, Tehnikamaailmast kui isegi Kahvlist mingi ülevaate valmis saanud. Minuoma aga on kusagile tahapoole jäänud. Miks? Sest mul oli telefone mida testida veidi rohkem. Nimelt annan ma siis ülevaate üleüldisest Windows Phone 7’mest ja sellejaoks olen siis kasutanud HTC HD7, HTC Mozart, HTC Trophy, HTC 7 Pro, LG Optimus 7 ja Samsung Omnia 7. Üritan anda siis kõige põhjalikuma ja erapooletuma ülevaate. Olgu kohe märgitud, et sellele ülevaatele lisaks ilmub kohe-kohe ka uuendatud telefonide operatsioonisüsteemide võrdlustabel. Aga nüüd siis ülevaate juurde!

Mis tunde see tekitab?

See on ilmselt reaalselt kõige olulisem osa kogu ülevaate juures, sest mis tahes telefoni sa valid jääd sa kindlasti sellega rahule. Ilmselt ei oskagi sa paremat tahta enne kui sa ise järgi ei ole proovinud teisi telefone. Aga erinevalt teistest telefoni operatsioonisüsteemdest tekitab see tunde nagu asjad sujuksid pidevalt, kus tõesti ei olegi sellist rakendusest sisse ja välja kogemust nagu seda on iPhonel või Andoridil.

Kuidas on võimalik, et keegi teine ei ole mõlnud sellepeale kuidas telefoni inimesed kasutavad? Tihtipeale on telefoniluku peale pannes võimatu reguleerida heli, hoida kaameranuppu all selleks et käivitada kaamera või hoida Windowsi nuppu all selleks, et käivitada hääljuhtimist. Need pisiasjad jäävad külge ja hiljem on raske ümberharjuda kui telefonil ei peaks olema neid asju.

Kui iPhone puhul viib Back nupp maksimaalselt tagasi rakenduse algusesse ja Androidi puhul menüüse kus on teised rakendused või töölauale siis Windows Phone 7 puhul pole piirangut kui palju sa tagasi võid minna. See tundub ehk tühise asjana aga mõnda aega olles kasutanud mõtled, et krt. miks see Android katki on, et back nupp ei tööta nii nagu peab. Lisaks on see back nupp lahendatud palju elegantsemalt kui Apple seda teinud on ja tulemuseks on rakendused mis tunduvad paremad, pehmemad ja kuivemad.

Las ma illustreerin – esiteks on Windows Phone 7 märkuste ala vaikimisi peidus ja seda näeb vaid sinna vajutades, peale mida antud asjad taas ära korjatakse. Ning kuna tagasi nupp on lahendatud riistvaraliselt on rohkem ruumi ekraanile. Pisiasi? Kindlasti mitte siis kui sa mõnda aega seda kasutanud oled. Sulle näidatakse vaikimis vaid seda mis oluline – kella (või levi puudumisel levi ikooni). Teine asi mis mõnus on aga idee, et näitame vaid osa rakendusest. Nimelt teeme sellsie suure panoraamvaate mida mõõda saab siis ühele ja teisele poole minna. See on uskumatult mõnus ja intuitiivne. Lisa siia veel juurde see, et see süsteem ei pidurda kusagil, kõik asjad avavad sujuvalt, koguaeg on olemas mingi liikumine.

Facebook. The Facebook phone. Kui sa oled kunagi tahtnud telefoni mis intregeeruks hästi Facebookiga siis sa ei pea kusagile mujale vaatama. Tänu Windows Live (Messenger), Facebook ja Outlook (Exchange) on mul kõik kontaktid olemas (ca 1200) ühes kohas, ühe listina. Ja Windows Phone 7 on piisavalt intelligentne, et erinevates teenustes olevad kontaktid ise kokku liita (ja juhul kui ei ole mingil põhjusel, saad sa seda ise teha). Mul piisab vaid kontakti avamisest ja ma näen ta viimast sõnumit, pole tähtis kus teenuses ta selle sättinud on. Nagu õeldakse süües kasvab isu, seega tulevikus ka teisi teenuseid nagu LinkedIN ja Twitter, kuid relase 1.0 kohta on väga muljetavaldav. Ahjaa, see tähendab ka seda, et enamusel mu kontaktidest on pildid olemas ja ma näen kes mulle helistab.

Kui sulle meeldib pildistada ja pilte oma sõpradega jagada siis meeldib sulle ka järgnev uudis – juhul kui sa soovid, laeb telefon kõik sinu pildid automaatselt ülesse Skydrivesse. Ning kõikkidel piltidel on vaid klõpsu kaugusel nende ülesselaadimine Facebooki. Ja k ui su sõbrad jagavad pilte Skydrives või Facebookis saad sa neid otse oma telefoni pildirakendusest vaadata.

Ma ei tea kas sa märkasid, aga praegu teistel telefonidel oleksid sa pidanud Galerii rakenduse kinni panema, avama Facebooki ja sealt otsima viimaseid pilte. Või ennem kontaktide rakenduse kinni panema, avama Facebook rakenduse, otsima kasutaja välja ja alles siis nägema tema viimaseid uudiseid. See on niivõrd “fäänci”, et telefonis on nutikalt läbimõeldud asjad mis aitavad igapäevategevustes aega kokku hoida.

httpv://www.youtube.com/watch?v=CvlpWhg-2n4

Iga Windows Phone 7 on ka Xbox phone. Ehk ükskõik milline telefon sobib ideaalselt ka mängimiseks ja seda siis kogu Xbox funktsionaalsusega (Achievements, Xbox Live!, Friends jpm). Lae alla uusi mänge, vaata millega sõbrad tegelevad ja mängi nendega koos. Kui sind mängud vähegi huvitavad või on sul kodus olemas Xbox siis mõistad sa kindlasti seda väärtust mida see need telefonid pakuvad. Kujuta ette, seda WOW! effekti, kui sa muudad oma telefonis oma Avatari ja see muutub ka sinu Xboxis. Ja isegi siis kui sind ei huvita mängud, siis peale sõnumi kättesaamist, et su sõber tegi sulle Bejeveled mängus ära paarisaja punktiga tekkib sul tahtmine seda mängu siiski mängida ning hoidku jumal, et sa kogematta Achievementi ei saaks, sest see tekitab isegi veel rohkem sõltuvust.

httpv://www.youtube.com/watch?v=5S-1eJOP0IM

Kui sa oled kunagi kasutanud Zune’t (need on need MP3 mängijad) siis mäletad sa kindlasti kui sujuv, mõnus, lihtne ja hea see on. Juhul kui sa pole kasutanud Zune’t siis lühikokkuvõtte – awesome. Kogu kasutajakogemus on Zune juurest siis ülekantud telefoni (ma nimetaks seda mitte Windows Phone 7 vaid Zune OS aga see selleks) ja selle kasutamine on väga mõnus. Veel üks positiivne asi on see, et seda rakendust (ning ka paljusid teisi) saab laiendada – nii võid Marketplace kaudu tirida rakenduse mis näiteks kuvab laulusõnu mängiva laulu juurde.

Kui sa oled muusikasõber tasub aga kindlasti ka uurida Zune Pass teenust. Nimelt võimaldab telefoni, Xbox 360-sse ja arvutisse laadida piiramatult laule ja kuulata kuni tellimus kestab. Iga kuu saab 10 tükki ehk ühe CD albumi jagu ka endale jäädavalt jätta. Kel USA-s tuttavaid või sinna sattumas, võib poest selle soetada vaid 149.90$ eest aastase tellimuse kaardi soetada ning kellel pole, sellel on eBay parim sõber.

 

 

Kontoritööd armastavale inimesele see ilmselt meeldib. Vähe sellest, et sa saad kõikki Office dokumente avada siis oskab see telefon veel ka Sharepoint otsas istuda. Tõsi küll, Wordi funktsionaalsus ei ole võrreldav Office Web Appsi või Office 2010’nega siis on sellest funktsionaalsuest rohkem kui küll, et vajadusel kusagil rongis ühest linnast teise loksudes paar pisimuutust siin ja seal ära teha ja jätta veel kommentaar ka juurde.

Windows Phone 7 OS üldiselt

Olles nüüd eelneva kirja pandud, arvan, et kõik mõistavad, et see ei ole tüüpiline Microsofti toode. Oleks raske arvata, et antud seadmel on mingit seost Microsoftiga esimesel kokkupuuutel. See on lihtsalt niivõrd teistsugune ja palju parem kui miski muu. Ilmselt on oma osa selles teinud ka Microsoft seadnud üpriski kanged miinimumnõuded telefonidele, seega ka kõige kehvem Windows Phone 7 on ikkagi parem kui enamus konkurentide toodangust. Tasub ära märkida, et need on miinimumnõuded ja alati võib panna rohkem jõudu riistavara sisse. Tõsi küll ekraaniresulutsioon peab jääma samaks.

Miinimumnõuded
Mahtuvustundlik, 4 puutepunktiga ekraan koos WVGA (800×480) resulutsiooniga
1 GHz ARM v7 “Cortex/Scorpion”
DirectX9 toega graafikaart GPU
256MB RAM koos vähemalt 8GB mäluga
Kiirendusmõõtur koos kompassiga, valguse sensor, kauguse sensor ja A-GPS
5-megapikseline kaamera koos LED välguga, 720p video salvestus
FM raadio
6 füüsilist nuppu – tagasi, Start, otsi, kaamera, sisse/välja lülitamise nupp, heli valjemaks/vaiksemaks nupp

Kuna me kõik teame, et tänapäeval sõltub platvormi edu arendajatest siis räägin paari sõnaga ka sellest. Arendada saab antud platvormile kasutades siis Silverlighti programmide jaoks ja XNA’d mängude jaoks. Olgu öeldud, et mõlemal juhul on siis arenduskeeleks kas C# või Visual Basic. Kuna ma ise olen nii-öelda pühapäeva programmeerija siis võtsin kätte ja uurisin veidi lähemalt. Nimelt on maailmas üle 500 000 arendaja kellel on juba olemas kompetents rakenduste arendamiseks ning vähe sellest – rakendused mis on tehtud XNA’s on vaid hiireklõpsu kaugusel sellest, et nendest saaks Xboxi või PC mäng.

Arendamine on lihtne, oma esimese, niiöelda Hello World rakenduse milleks oli siis Eurokalkulaator tegin ma vähem kui 15 minutiga ilma ettevalmistamatta. Nimelt tuli teemaks kui kerge on iPhonele arendada ja kui kerge on Windows Phone 7’mele arendada. Mina muidugi siis kõva häälega räägin kui hea see Windows Phone 7 on ja siis tuleb see hetk, kus öeldakse, et ole hea ja näita siis. Esimene mõte oli, et nüüd läheb küll midagi rappa, kuid 15 minutit hiljem oli töötav Eurokalkulaator siiski valmis.

Eesti arendajatel, kes tahavad ise WP7 rakendusi luua ja müüki panna või oma telefoni lukust lahti teha, on nüüd see võimalik läbi Microsofti globaalse partneri Yalla Apps. Aastatasu on sarnaselt otse Microsoftile tasudes 99USD ja selle eest saab 100 krediiti, mida on võimalik kasutada tasuliste või tasuta rakenduste Marketplace’i lisamiseks, nende uuendamiseks või arendustelefoni lahtitegemiseks.

PS: Kõikidele õppuritele on see teenus läbi DreamSparki täiesti tasuta. Kel pole DreamSparki jaoks ISIC kaarti, siis MUG.ee aitab.

Nüüd nendele elukutselistele programmeeriatele peab siiski mainima, et sa ei saa kõikki Silverlighti mõnusid kasutada, nii pole seal nt. DLR, HTML DOM Bridge, Sockets, JS programmability’t kuid seeeest on seal SIP, Manipulations, Launchers ja teised telefoni spetsiifilised funktsioonid. XNA puhul 99% asjadest on olemas. Ahjaa, arendustööriistad on tasuta saadaval kõigile.

Kuna me elame Eestis, siis on meil ka mõned murelapsed, kuid mis kõik on õnneks kergesti lahendatavad. Nii tuleb nt. klaviatuur sättida Hispaania keele peale, et saaks kasutada kõikki täpitähti, tasuliste rakenduste ostmiseks on vajalik American Express krediitkaart ja LiveID tuleb sättestada Ameerika peale (kui sul on LiveID praegu märgitud asukohamaaks eesti, läheb 48 tundi aega kuni muudatus jõustub).

Hääljuhtimine on veidi pirtsakas Eesti keele aktsendiga inglise keelt rääkides kuid harjub suhteliset kiirelt sinu häälega ära. Kui mürarikkas keskonnas see ei toimi, siis mujal aga küll. Üks veidi tõsisem murelaps meil siiski kahjuks on. Nimelt MobiilID antud telefoniga ei tööta ja pole teada millal hakkb. Kuuldavasti Microsoft Eesti jookseb seinu maha selleks, et arendajad kuulda võtaksid kord see tugi lisada, kuid seniks seda kasutada ei saa.

Telefonid

HTC pakub eesti turu jaoks nelja telefoni mis riistvara poolest ei erine üksteisest väga. Siiski mõned erinevused on ja toon nad siinkohal välja. HTC Mozart erineb teistest telefonidest oma alumiiniumist väljalõigatud korpusega, 8MP kaamera ja Xenon Flashiga (teistel 5mp kaamera ja LED Flash) ja Super LCD ekraangia. Põhjus miks teistele telefonidele ei tarnitud Super LCD erkaani olevat tootmise probleemides. HTC HD7 ja 7 PRO puhul tuleb ära märkida, et ees olevad kõlarimoodi imitatsioonid pole päris kindlasti mitte kõlarid ja muusikat nendest ei tule. HTC 7 Trophy tundub käes aga rohkem mänguasjana ja ei jäta tõsiseltvõetavat muljet. Täpsemalt on nende telefonide kohta info välja toodud varasemas artiklis “HTC esitles uusi Windows Phone 7 nutitelefone“. Kõik HTC telefonid on muidugi varustatud HTC tarkvaraga mis lisab telefonile erinevat funktsionaalsust, alates telefoni kasutamise võimalusest taskulambina ja lõpetades sellega, et kui telefoni pöörad jääb telefon vait. Eesti kahjuks (või õnneks) HTC Surroundi müüki ei tule.

LG Optimus 7 – LG ei hiilga disainiga, küll aga kaasapandud rakendustega ja lubadusega iga kvartal anda juurde 10’t tasuta rakendust. Minu ennustus on, et vanad Windows Mobile jaoks arendatud rakendused porditakse uuele Windows Phone 7’mele üle. Kuid juba praegu on mõned lahedad rakendused telefoniga kaasas. Teistest telefonidest eristab teda see, et esipaneelil olevad 3 nuppu on kõik füüsilised. See aitab ära hoida kogematta nende nuppudele vajutamise.

  • ilmateade, mida kuvatakse ekraanile, kui telefon ekraaniga taeva poole keerata,
  • panoraamfotode tegemine – foto pannakse juba telefonis automaatselt kokku,
  • interaktiivne kaart, mis näitab erinevaid kohti suunas, kuhu telefon on pööratud (joodiku kompass),
  • voice textingehk räägi juttu ja sellest saab tekst.

Samsung Omnia 7 – Kui ülejäänud maailm rõõmustab AMOLED üle, siis meie ilmselt seda teha ei saa. Nimelt nii Omnia 7 kui ka Wave mudelitel asendatakse ekraan Super LCD omaga. Küll on aga positiivne see, et telefon ise on soliidne ja sobib nii ärimehele kui koolipoisile. Ühe eristava faktorina on Samsung valinud veidi parema mikrofoni kui teised, mis peaks paremini kõne esile tooma. Olles telefoni kasutanud veidi võin öelda, et vahetaksin oma HTC HD7 hea meelega Samsung Omnia 7 vastu, kuna selle “form factor” ja ekraan on lihtsalt konkreetselt minujaoks palju paremad. Kõikide telefonide seast peaks see telefon olema just see millepeale siis kindlalt välja minna.

Lõpetaskin ülevaate videoga mis annab täiendava ülevaate kogemusest Windows Phone 7’mega.

httpv://www.youtube.com/watch?v=pdx4BOqy_KU

Täiendatud: 27 Märts 2011, algne postitus 15 Detsember 2010

12 thoughts on “La Grande Windows Phone 7 ülevaade”

    1. Jevgeni – paljud mudelid kasutavad sisemist mälukaarti, nende vahetamine ei ole soovitatav. Nimelt kasutab Windows Phone 7 MicroSD kaarti (Secure Digital). Nimelt on võimalik kaarti krüpteerida ja seda ka WP7 teeb. Lisaks sellele hoiab WP7 andmeid RAID0 laiali kaardi ja telefoni vahel pakkudes nii operatsiooneessüteemile ühte suurt mälu.

      Ehk juhul kui sa peaksid vahetama kaarti siis pead telefoniga ka otsast peale alustama. Lisaks sellele ei sobi iga kaart WP7 telefoni sisse (kõige kiiremad, Class 7 jne kaardid on ehk kõige kehvemad) kuna tähtis pole mitte järjestikuline lugemine vaid juhupääs. Positiivse poole pealt ei pääse keegi su andmetele ligi peaksid sa oma telefoni ära kaotama.

  1. Kuidas marketplaces rakendusi OSTA? Krediitkaarti lisades ei saa asukohta Eesti’ks muuta. Kas piisab kui billing infoks mingi suvalise aadressi panen või on mingi parem viis olemas?

    1. Sellega on nüüd selline lugu, et väidetavalt saab nii, et teed ennast jänkiks, tellid SEB virtuaalkaardi, ja paned lihtsalt mingi ameerika andmed kui midagi küsitakse ja peaks saama osta. Samas, ma pole kindel et sellega päris nii saab. Teiseks, kogutakse praegu allkirju et ülemaailmselt pood avataks – http://www.petitiononline.com/wp7intl/petition.html

      Niipalju kui ma WP7 tiimiga olen rääkinud, siis ilmselt saab Eesti oma marketplace siis kui tuleb ka Eesti ametilk WP7 launch – selleks on vaja siis OS eestikeelde tõlkida, operaatoritega lepingud sõlmida (nii et osta saab nt. niimoodi, et rakenduse arve tuleb sulle mobiiltelefoni arvega kuu lõpus) ja EAKO läbirääkida (see on kusjuures põhjus miks meil Hulu ja paljud teised teenused puuduvad, EAKO on lihtsalt m*nn. Loe rohkem: http://www.rada7.ee/?s=f&k=3&id=33326&p=0

      Ma ise elan trialite ja tasuta rakenduste peal. Kui mingi rakendus on tasuline, siis teen tavaliselt tasuta alternatiivi (arendaja nagu ma olen). Esimene rakendus minupoolt jõuab tänu Microsoft Eestile müüki ülemaailmselt ja see on siis Eurokalkulaator. Open Source ja puha, uuri järgi – http://eurocalculator.codeplex.com/

  2. “Nimelt on võimalik kaarti krüpteerida ja seda ka WP7 teeb”

    Ühtlasi tähendab see ka seda, et toda kaarti ei ole võimalik ühest mobiilist teise tõsta ega ka muude aparaatidega lugeda. Ehk siis kui tahad suuremaid andmehulki liigutada pead leppima juhtmega mobla arvuti külge ühendamisega, otse pc kaardilugejasse ei saa torgata.

      1. Et siis kui telefoni klahviluku avad mingi väega siis kaardil asuvate andmete kasutamiseks on veel mingi teise taseme paroole tarvis? Või on kaart ainult sama hästi kaitstud, kui mobiil ise?

        Eks ta maitse asi ole. Pole ma veel eales ühtki telefoni ka ajutiselt kaotanud seega ei paku mulle säärane “feature” erilist huvi. Küll aga tahaks vahel andmeid liigutada suts kiiremini, kui üle kaabli võimalik on, eriti kui veel kaablit kaasas pole 🙂

  3. aga ise saab oma seadmele vist ainult 10 rakendust installida (väljastpoolt Marketplace ma mõtlen) või on mul vale informatisoon?

  4. Tegelikult tundub, et enamus inimesi saab valest aru siin sellest võimaliku lisakaardi “krüptost”.
    1- vastvalt dokile pole sul failisüsteemi tasandil juurdepääsu WF7’le, ehk sa ei saa seda kasutada andmete transpordiks
    2- SD kaart lockitakse ja seotakse seadmega http://www.sdcard.org/developers/tech/sdcard/pls/Simplified_Physical_Layer_Spec.pdf (4.3.7)

    Kasulikke dokke veel :
    http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=dfad6c2f-988a-4b09-9e3b-58bfc9ac0447&displaylang=en

    Võimalik, et midagi veel muudetakse (täiendatakse)

Kommenteerimine on suletud.