Ajajärgu lõpp: WAP-teenuste aeg sai ümber

Tele2 sulgeb seoses uue ja efektiivsema tehnoloogia pealetulekuga 31. oktoobril oma võrgus WAP-portaali, mis vahendas inimestele internetis pakutavat sisu 2004. aastast.

Tele2 avas Eesti esimese WAP-portaali 30. märtsil 2004, koondades sinna kõik mobiilse internetiga seonduva mobiiltelefonide seadistustest meelelahutuseni.

Tele2 Eesti tootedirektori Katrin Aroni sõnul võimaldas WAP ehk traadita rakenduste protokoll kasutada varajastes, madalama andmesidekiirusega nutitelefonides internetisisu nagu uudised, parkimine ja meelelahutus piiratud kujul.

“Tänaseks on meil kordades kiirem mobiilne internet, võimekad nutiseadmed, kõikvõimalikud äpid ning praegune võrgutehnoloogia võimaldab teha asju, mida WAP-i arendamise ajal ei osatud ette kujutadagi,” ütles Aron.

Näiteks on enamikel üldlevinud teenustel oma äpid, pargitakse sõnumite või parkimisrakenduste kaudu, mänge ja helinaid tõmmatakse Google Play’st või Apple Store’st. „Ka Tele2 teenustele pääseb mugavalt ligi nii meie nutiseadmesõbralikult kodulehelt kui eelmisel nädalal klientideni jõudnud uue Tele2 Eesti äpi kaudu,“ kinnitas ta.

Tõsiasja, et kliendid on valinud palju käepärasemad kanalid internetiteenuste kasutamiseks, illustreerib Aroni sõnul ilmekalt kasutajate arv – Tele2 rohkem kui 500 000 kliendist kasutab WAP-teenuseid veel vaid alla 150 inimese, kelle internetiteenuste kasutamise kogemus soovitakse WAP-portaali sulgemisega samuti uuele tasemele viia.

“WAP-i kinnipanek on ühe mobiilside ajajärgu lõpp. Praeguseks on kogu riik kaetud 4G internetiga ning töötame Nokia Networksiga Eestis juba 4G edasiarenduse kallal, mis võimaldab kuni 375 megabitist allalaadimiskiirust. Vajadus internetiteenustele piiratud kujul ligipääsemiseks on muutunud marginaalseks ning aeg on astuda uude ajastusse,” toonitas Aron vajadust tehnoloogia arenguga kaasas käia.

Tele2 Eesti vahetas 2014. aasta sügiseks välja kogu oma olemasoleva võrgu Nokia viimase generatsiooni seadmete vastu. Ettevõte on viimaste aastatega investeerinud Eestis tehnoloogiasse ja teenuskvaliteedi tõstmisesse 40 miljonit eurot.